Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Gościmy

    Witrynę przegląda 13 gości 

Licznik

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj5
mod_vvisit_counterWczoraj542
mod_vvisit_counterW tygodniu4694
mod_vvisit_counterW miesiącu547
mod_vvisit_counterWszystkich1006588
Reklama

Login
Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
UTWORZENIE ODDZIAŁU GERIATRYCZNEGO PDF Drukuj Email
Wpisany przez Darek   

Tworzenie Oddziału o profilu geriatrycznym w strukturach Szpitala Śląskiego w Cieszynie

Społeczeństwo Europy się starzeje. Na terenie Polski populacja ludzi w wieku geriatrycznym stanowi obecnie ok. 11,4%. Od przełomu ostatnich tysiącleci populacja śląska przekracza barierę definiującą społeczeństwo stare, a więc takie, w którym odsetek ludzi w wieku powyżej 65 roku życia stanowi 15% populacji.
Mamy także najwyższy w Polsce wskaźnik obciążenia ludności produkcyjnej poprodukcyjną (15,5%).


Przyczynami starzenia się społeczeństwa są z jednej strony niska rodność, z drugiej wydłużenie czasu trwania życia oraz procesy emigracyjne. 
Według długoterminowych prognoz demograficznych procesy starzenia się populacji będą ulegać znacznemu przyspieszeniu, co doprowadzi do zwiększenia populacji geriatrycznej do ponad 24% w 2030 roku.
Problemy zdrowotne seniorów mają charakter zarówno ostry lub przewlekły. Celem geriatrii jest nie tylko przedłużanie życia, ale spowodowanie, aby było ono jak najdłużej samodzielne i w jak najmniejszym stopniu zmuszało do świadczenia usług opiekuńczych.
Zgodnie z zaleceniami standardów świadczenia usług medycznych w specjalności geriatria (nowelizacja 15.06.2007 r.) opracowanymi przez Polskie Towarzystwo Gerontologiczne, Kolegium Lekarzy Specjalistów Geriatrii i Konsultanta Krajowego Geriatrii przewiduje się zapewnienie 20-25 łóżek geriatrycznych na 100 - 120 tyś ludności.
Oznacza to, że na obszarze Śląska Cieszyńskiego, ludność którego jest faktycznie leczona w Szpitalu Śląskim w Cieszynie powinny funkcjonować 34– 2 łóżka geriatryczne. 
Odpowiadając na to wezwanie w Szpitalu Śląskim w Cieszynie jest tworzony oddział o profilu geriatrycznym. Oddział jest prowadzony przez geriatrów i internistów.
Już od 1 sierpnia b.r. są przyjmowani pacjenci geriatryczni.

KTO KWALIFIKUJE SIĘ DO ODDZIAŁU GERIATRYCZNEGO?

Geriatria ma największe znaczenie w diagnozowaniu i leczeniu schorzeń, których charakter jest z założenia wieloetiologiczny i wymaga kompleksowego podejścia medycznego. 
W zakresie świadczeń medycznych Oddział pracuje zgodnie ze standardami opieki geriatrycznej:

- prowadzi działania diagnostyczno-lecznicze w stanach pogorszenia stanu zdrowia seniorów

- zapewnia osiągnięcie spowolnienia przebiegu chorób przewlekłych

- zmierza do poprawy komfortu życia w chorobach przewlekłych i nieuleczalnych

- ustala ocenę funkcjonalną pacjentów, optymalizując zapotrzebowanie na świadczenia opiekuńcze

- prowadzi edukację chorych, a szczególnie opiekunów, co do właściwego zindywidualizowanego postępowania 

- współpracuje z jednostkami lecznictwa przewlekłego i opiekuńczymi dobierając odpowiednie formy dla leczonych pacjentów 


Oddziały Geriatryczne pełnią rolę pierwszego progu opieki nad seniorem w stanie załamania zdrowia i często efekty postępowania w nich umożliwiają długotrwałe dalsze przebywanie w środowisku domowym. Minimalizują konieczność sprawowania opieki przez rodziny lub powołane do tego instytucje. Po zakończeniu leczenia w oddziałach geriatrycznych pacjent trafia albo z powrotem do domu, albo wymaga przedłużonych świadczeń leczniczych lub świadczeń opiekuńczych.

Przedłużone świadczenia lecznicze można prowadzić w oparciu o dzienne oddziały geriatryczne, oddziały dla przewlekle chorych, zakłady opiekuńczo-lecznicze, a w wybranych schorzeniach oddziały paliatywne i hospicja. W pełni zasadna wydaje się także forma hospitalizacji domowej, co w naszym kraju nie jest obecnie w szerszym stopniu praktykowane. Świadczenia opiekuńcze są realizowane w oddziałach opiekuńczo-pielęgnacyjnych (finansowane ze składek zdrowotnych) i domach pomocy społecznej (często sprofilowanych adekwatnie do profilu chorobowego pacjentów, finansowanych ze środków opieki społecznej).

Uzupełnieniem świadczeń zdrowotnych prowadzonych przez Oddział będą działania podejmowane w Poradni Geriatrycznej.

Atutami Oddziału Geriatrycznego opartego o szpital wieloprofilowy w Cieszynie jest:

- świadczenie usług na bazie łóżek Szpitala Śląskiego w Cieszynie pozwala na funkcjonowanie w nowoczesnych warunkach lokalowych: sale trzyosobowe wyposażone w łazienki dla niepełnosprawnych, sala gimnastyczna, fizykoterapeutyczna
- prowadzenie fizykoterapii, kinezyterapii i terapii w oddziale
- bezproblemowa dostępność do wykonywania wszystkich specjalistycznych badań i konsultacji, bez konieczności transportu chorych poza Szpital, co dla ludzi starszych jest szczególnie cenne
- możliwość pełnienia funkcji konsultacyjnych w dziedzinie geriatrii. Szczególnie istotne jest to dla konsultacji w oddziałach zabiegowych leczących tą grupę wiekową (okulistyka, ortopedia i urologia)
- poprawa możliwości zaoferowania planowych zabiegów wysokospecjalistycznych, do tej pory ograniczanych dla ludzi starszych ze względu na brak możliwości właściwej kwalifikacji do nich tej populacji
- większe możliwości działań interdyscyplinarnych w ramach jednego budynku szpitala wieloprofilowego
- łatwiejszy dla chorych dostęp do wielu różnych poradni specjalistycznych, co skraca czas i potania proces leczenia ambulatoryjnego.

Zasadniczym celem jest utrzymanie świadczeń hospitalizacji geriatrycznej na odpowiednim poziomie, której lokalizacja w Szpitalu Ślaskim w Cieszynie jest gwarantem.