Witrynę przegląda 17 gości

SiteGround web hosting Joomla Templates
ODDZIAŁ ANESTEZJOLOGII I INTENSYWNEJ TERAPII PDF Drukuj Email

Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii

znajduje się na poziomie "2" w Pawilonie Diagnostyczno - Zabiegowym, działa całą dobę

Ordynator - dr n.med. Agnieszka Misiewska-Kaczur

Z-ca Ordynatora - lek. med. Jan Śliwka

Pielęgniarka Oddziałowa - Ewelina Olszar

Z-ca Pielęgniarki Oddziałowej - Katarzyna Brzuska

Telefon: centrala 33/ 8549200

Fax.:-33/ 8523056

Dyżurka lekarska - wew. 603

Dyżurka pielęgniarska - wew. 605

Personel:

Charakterystyka oddziału:
W OIT leczymy najciężej chorych w stanach bezpośredniego zagrożenia życia, w przebiegu schorzeń internistycznych, chirurgicznych, zatruć, urazów, ciężkich chorób systemowych oraz wielonarządowych. Czynności niewydolnych układów ustrojowych oraz narządów wymagają ciągłego monitorowania, w tym metodami inwazyjnymi, oraz podtrzymywania lub zastępowania funkcji życiowych metodami przyrządowymi oraz intensywną farmakoterapią. Realizacja powyższych świadczeń możliwa jest dzięki dobrze wyszkolonej kadrze lekarskiej i pielęgniarskiej, wysokospecjalistycznej aparaturze oraz postępowaniu zgodnie z międzynarodowymi standardami.

Działalność oddziału:

W Oddziale Intensywnej Terapii dysponujemy 9 stanowiskami intensywnej terapii wyposażonymi w zintegrowany system permanentnie i jednoczasowo monitorujący funkcje życiowe (EKG, ciśnienie bezpośrednie i pośrednie, temperatura, pulsoksymetria, kapnografia). Wykonujemy pomiary ciśnienia i zaklinowania w tętnicy płucnej, pomiary rzutu serca (PICCO) oraz metodą termodilucyjną przez cewnik Swana-Ganza. Do leczenia chorych wykorzystujemy respiratory Bennett, Thaema oraz Dräger, strzykawkowe pompy infuzyjne (Kwapisz) aparat do ciągłego leczenia nerkozastępczego (Multifiltrate Fresenius) oraz bronchoskop światłowodowy. Antybiotykoterapia prowadzimy zgodnie z najnowocześniejszymi wytycznymi, na podstawie antybiogramów z MIC. Materiał diagnostyczny z tkanki płucnej pobierany jest metodą bronchoskopową (BAL). Dostępna jest diagnostyka przyłóżkowa ( rtg, ECHO, USG z opcją Dopplera). Szpital zapewnia badanie tomografii komputerowej. Oddział bierze czynny udział w programie rejestracji ciężkiej sepsy, realizujemy program leczenia preparatem rekombinowanego aktywowanego białka C.
W ciągu ostatniego roku leczyliśmy w OIT 320 chorych; dla porównania w latach osiemdziesiątych tych chorych było około 200 rocznie. Przeżywalność leczonych chorych jest porównywalna z innymi oddziałami intensywnej terapii o zbliżonym profilu.

Historia oddziału
Historia Oddziału Intensywnej Terapii (OIT) sięga daty 15.10.1977 r. , kiedy został powołany do życia Dział Anestezjologii Szpitala Śląskiego. Na jego bazie od 1 września 1979 r. funkcjonuje obecny oddział. Początkowo był zlokalizowany w podziemiach Pawilonu VII z 5 łóżkami intensywnej terapii. Dnia 1.12.1980 r. został przeniesiony na drugie piętro Pawilonu Centralnego. W 2010 r. Oddział został przeniesiony do Pawilonu Diagnostyczno - Zabiegowego, gdzie funkcjonuje do dzisiaj.